INDUSTRIADA na północy województwa
INDUSTRIADOWE atrakcje nie opuszczają północnej części województwa śląskiego. W tym roku będzie można wziąć udział w wydarzeniach, które przygotowały trzy częstochowskie muzea: Górnictwa Rud Żelaza, Historii Kolei oraz Muzeum Produkcji Zapałek. W Żarkach natomiast zaprasza Stary Młyn – Muzeum Rzemiosł Dawnych.
Jak zawsze w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza będzie można zwiedzić z przewodnikiem i zobaczyć prawdziwy chodnik górniczy w obudowie drewnianej i stalowej czy komorę pomp. O 15.30 odbędzie się koncert, podczas którego zespół The White na nowo zinterpretuje utwory kojarzone z męskim głosem. Następnie repertuar z albumu „Ya Honza” zaśpiewa Renata Przemyk. Na pewno usłyszymy przebój „Babę zesłał Bóg”. INDUSTRIADA w tym obiekcie zakończy się o godzinie 19.30 spektaklem częstochowskiego Teatru Tańca, który opowie o zmaganiach pracownic częstochowskiej Zapałczarni. W ciągu dnia będzie okazja, by uczestniczyć w warsztatach kreatywnych, naukowych lub wziąć udział w konkursie z zadaniami.
W budynku dworca kolejowego Często-chowa-Stradom mieści się Muzeum Historii Kolei. 9 czerwca przewodnik opowie nam o historii Muzeum, jak i całej kolei. Wiatr we włosach poczujemy podczas przejażdżki drezyną, a swoich sił spróbuje każdy, kto odważy się poprowadzić lokomotywę w symulatorze. Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji dowiemy się więcej o Mieczysławie Biegańskiej – polskiej nauczycielce, działaczce społecznej i oświatowej, a prywatnie córce inżyniera kolei i żonie kolejowego lekarza.
Nie zapominajmy również o Muzeum Produkcji Zapałek, gdzie podczas zwiedzania z przewodnikiem zobaczymy pierwszy film dokumentalny z akcją gaszenia pożaru Częstochowskiej Zapałczarni. Film zdobył złoty medal na światowej wystawie przemysłowej w Londynie 1910 roku.
Zwiedzanie Starego Młyna w Żarkach odbędzie się pod znakiem kobiecej opowieści o dawnych rzemiosłach, spróbujemy lokalnych chlebów i innych wypieków. To od południa do wieczora. Oprowadzanie odbywać się będzie w godzinach 12.00-18.00. Pieczywo najlepiej jest nosić w lnianych torbach, które będzie można przyozdobić własnoręcznie, wykorzystując technikę sitodruku. W młynie nie może oczywiście zabraknąć warsztatów kulinarnych, podczas których oprócz ozdabiania babeczek i ciast, babcia Iza opowie o najważniejszym miejscu każdego domu – kuchni. Organizatorzy chcą także przypomnieć trochę już zapomniane dawne kobiece rzemiosła, dlatego zapraszają na warsztat garncarski, świecownika, wikliniarski i papieru czerpanego.
Dzięki bezpłatnym kuponom Koleje Śląskie dowiozą nas na północ województwa, a w Częstochowie bezpłatne autobusy skierują nas w odpowiednie miejsce. Więcej informacji można znaleźć na ten temat na stronie industriada.pl, gdzie w zakładce MOJA INDUSTRIADA każdy etap wycieczki zostanie zaplanowany z wyprzedzeniem.