Tu byłam. Joanna
Regionalny Instytut Kultury w Katowicach zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych życiu i działalności „Matki Przemysłu”, czyli Joanny Schaffgotsch von
Schomberg-Godulla z domu Grycik.
Dwudniowy mini-festiwal pod hasłem Tu byłam. Joanna nawiązuje do motywu przewodniego tegorocznej INDUSTRIADY – Industria jest kobietą, ale jest również rozwinięciem oferty Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego i utworzeniem jego kolejnego subproduktu. Od teraz podróżników po Szlaku prowadzić będą również ścieżki tematyczne, zgrupowane w ramach trasy „Śladami rodów przemysłowych”. Opowiadają one o historiach ludzi, których fortuny powstały dzięki kopalniom, hutom, elektrowniom, fabrykom czy browarom oraz pracy bezimiennych robotników i robotnic.
W ramach Tu byłam. Joanna zapraszamy publiczność do udziału w questingu – grze terenowej. To również kilkanaście wycieczek: w Rudzie, Orzegowie, Goduli i Szombierkach, w różnych formach i tematyce. Zaprezentujemy całe dzielnice, jak i wybrane obiekty: kościoły, zespoły urbanistyczne, obiekty przemysłowe w osiedlach robotniczych związanych z działalnością Ballestremów, Goduli i Schaffgotschów. Zaproponujemy spacery, ale również nietypową wycieczkę biegową z przewodnikiem, czyli połączenie rekreacji izwiedzania na dystansie około 10 kilometrów. Dodatkową atrakcją będzie zapewne zwiedzanie naziemnej części Kopalni Bobrek. Zwiedzanie to, ze względu na działający zakład, będzie miało charakter jednorazowy. Podczas naszego mini-festiwalu dziedzictwa Joanny Gryzik odbędzie się także premiera szczególnego wydawnictwa – komiksu „Joanna i spółka”, do stworzenia którego zaprosiliśmy sześciu utalentowanych rysowników i scenarzystów z naszego regionu.
W piątek, 25 maja spotkania odbędą się w Muzeum Miejskim im. Maksy-miliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, ul. Wolności 26. W sobotę, 26 maja w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, CIS – Centrum Inicjatyw Społecznych, Stary Orzegów, Ruda Śląska, ul. Hlonda 29. W piątek w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej postaramy się przypomnieć niezwykłe życie Joanny. Nie uciekając od jego bajkowości, spróbujemy zweryfikować ten niezwykły biogram, który sam w sobie jest niemal gotowym hollywoodzkim scenariuszem.
W sobotę, w Dzień Matki zjemy w Orzegowie „Śniadanie z Joanną”. Joanna wystąpi w roli archetypicznej „Matki Przemysłu”, a w rozmowie przy śniadaniu (serwowanym przez restaurację Staro Wozownia) wezmą udział spadkobierczynie „śląskiego mitu przedsiębiorczości Joanny”. Do stołu zostały zaproszone Karolina Baca-Pogorzelska, Sonia Draga, Katarzyna Furmanik, Karo Glazer i Agnieszka Płaszczyk. Impreza będzie otwarta, mamy nadzieję, że na świeżym powietrzu. Rozmowa przy śniadaniu z postacią Joanny w tle otworzy dzień zwiedzania, gier terenowych oraz innych atrakcji. Wszystkie trzy rozmowy przygotowała i poprowadzi Małgorzata Tkacz-Janik. W spotkaniach udział wezmą: Anna Dziewit-Meller, Krystian Gałuszka, Arkadiusz Kuzio-Podrucki, Dariusz Pietrucha, Piotr Rygus, Anna Skiendziel, Izabela Kaczmarzyk, Tomasz Kontny, Jolanta Literska, Maciej Mischok, Mikołaj Ratka, Monika Starowicz, Karolina Baca-Pogorzelska, Sonia Draga, Katarzyna Furmaniuk, Karo Glazer, Agnieszka Płaszczyk.
Pełny program wydarzenia dostępny na stronie www.rik.katowice.pl