42 to nowe 36
Początkowo Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów. W ciągu dekady do sieci dołączyło 11, a 4 zostały wykluczone. Dziś jest ich 36, jednak od 1 stycznia 2017 r.liczba ta znowu wzrośnie. Szlak tworzyć będą aż 42 obiekty. Do Szlaku dołączą: Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Śląskie w Katowicach, Wieże KWK Polska w Świętochłowicach, osiedle patronackie KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach.
– Jakość pamięta się o wiele dłużej niż każdy inny element oferty. Do Szlaku dołączy 6 obiektów znakomicie wykorzystujących dziedzictwo przemysłowe dla potrzeb turystyki i kultury. Posiadają odpowiednią infrastrukturę oraz w pełni gotową ofertę dla szerokiego grona odbiorców. Możemy być pewni, że znacząco wzmocnią ofertę Szlaku. Dodatkowo nasza współpraca z nimi przetestowana została podczas INDUSTRIADY. Jednocześnie z żalem przyjąłem brak jakiejkolwiek odpowiedzi czy też kontaktu ze strony spółki Rezonator, nowego właściciela EC Szombierki w Bytomiu. Mimo pisemnej oferty współpracy podmiot ten nie wyraził żadnego zainteresowania współdziałaniem w ramach Szlaku. Nie chcemy jednak w chwili obecnej wykluczać tego wyjątkowo cennego obiektu ze Szlaku. Zarząd Województwa Śląskiego będzie szczególnie wyczulony na dalsze losy tej industrialnej katedry – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Skupiając się na podnoszeniu jakości oferty Szlaku zidentyfikowano obiekty, które w pierwszej kolejności wymagają dodatkowych działań zarówno ze strony ich zarządców, jak i koordynatora sieci. Są to, oprócz wspomnianej Elektrociepłowni Szombierki, kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej oraz Huta Szkła Kryształowego „Zawiercie” w Zawierciu. Tym trzem obiektom nadano kategorię „Obiekt w zagrożeniu”. W przypadku Ficinusa oznacza to potrzebę wdrożenia działań ulepszających ofertę w zakresie ekspozycji merytorycznej i recepcji zwiedzających, a w przypadku Huty Szkła także powrotu do regularnego udziału w organizacji INDUSTRIADY. Od nowego właściciela Elektrociepłowni Szombierki, ale także samorządu miasta Bytom oczekiwane będą decyzje co do dalszej współpracy w ramach Szlaku.