INDUSTRIADA – niezła sztuka
Wysokie napięcie zapanuje na scenach tegorocznej INDUSTRIADY. Trzy obiekty odwiedzą pionierzy śląskiego industrial metalu z grupy Oberschlesien, Gromowładni zagrają piorunami na cewkach Tesli, a Nierealne Warzywa zabrzmią pod ziemią tak, że będzie ich słychać na powierzchni. Będą koncerty podziemne i podniebne, a nawet takie zagrane na wiadukcie kolejowym. Przyjedzie Kapela ze Wsi Warszawa, do tańca porwą Brodka i Fair Weather Friends. A na finał z Miuoshem, Jimkiem i muzykami NOSPR będzie można zobaczyć pokaz laserowy, który nagrodzono w Las Vegas. Oto wybrane wydarzenia w sam raz dla najbardziej rozrywkowych industriadowiczów.
Oberschlesien akustycznie/ Huta Królewska/ 14.30
Grupę Oberschlesien podczas INDUSTRIADY będzie można spotkać kilkakrotnie. W Hucie Królewskiej pionierzy śląskiego industrial metalu materiał z nowej płyty zagrają akustycznie w swoim naturalnym środowisku, czyli na tle „stalowego olbrzyma”, młota parowego z XIX wieku.
„Erwin Sówka, czyli o znakach na niebie i ziemi” – wystawa/ Walcownia Cynku/ godz. 16.00
Erwin Sówka to ikona śląskiej sztuki, a na wystawie w Walcowni zobaczyć będzie można, prócz starszych prac, również nowy obraz dedykowany temu obiektowi, namalowany specjalnie na INDUSTRIADĘ. Artysta sam go zaprezentuje. To okazja, żeby stanąć oko w oko z legendą.
Wysokie C – koncert Załogowej Górniczej Orkiestry Dętej „Makoszowy” na wieży szybowej/ Szyb Maciej/ godz. 18.00
Wyjątkowy szyb kopalniany, który teraz dostarcza wodę mieszkańcom Zabrza, będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Stanie się szybem orkiestrowym.
Kapela ze Wsi Warszawa na wiadukcie/ Szyb Maciej/ godz. 19.30. Jedna z najbardziej cenionych zagranicą polskich zespołów, czyli Kapela ze Wsi Warszawa, sporo podróżuje po świecie i rzadko koncertuje na Śląsku. W Zabrzu zagrają na scenie zbudowanej z zabytkowego wiaduktu kolejowego.
Tona Teatru Tańca: „I don’t wanna be a horse” spektakl w choreografii Anny Piotrowskiej/ Teatr Tańca i Ruchu Rozbark/ 19.30
Co kryje się za ludzką potrzebą eksplorowania podziemi? Jak zachowuje się ludzkie ciało i psychika pod wpływem zderzenia z przestrzenią kopalni? Takie pytania wzięła na warsztat Anna Piotrowska w rozpisanym na pięcioro tancerzy dynamicznym spektaklu.
Fair Weather Friends / Szyb Prezydent i Kompleks Sztygarka/ 20.00
W ubiegłym roku wydali długo oczekiwaną debiutancką płytę, a teraz jeżdżą po świecie i zbierają owoce swojej ciężkiej pracy. Przebojowi Fair Weather Friends są jednym z naszych najlepszych towarów eksportowych.
Larmo w Bogucicach – koncert/ Muzeum Śląskie/ 20.00
Larmo robią Ludzie z Bogucic, legendarna Orkiestra Dęta „Katowice“ i Piotr Bajzel Piasecki znany z Pogodno i Babu Króla. Razem wykonują piosenki z serialu „O dwóch takich, co ukradli księżyc” i próbują opowiedzieć o zmianach, jakie dokonują się w Bogucicach. Larmo jest więc eksperymentem muzycznym z pogranicza koncertu i sztuki społecznej. A tajemniczy Ludzie z Bogucic? To nieformalny chór reprezentujący miejscowo działające zespoły muzyczne. Szykuje się mieszanka wybuchowa!
Grupa Gromowładni – koncert na cewkach Tesli / Muzeum Energetyki/ 21.30
Rodzice powtarzali wam, że z prądem trzeba uważać? Im też, ale nie posłuchali i od ładnych paru lat igrają z ogniem. Gromowładni to absolwenci Politechniki Śląskiej zafascynowani wysokimi napięciami, którzy do tworzenia muzyki wykorzystują cewki Tesli. Na ich instrumentach gra się piorunami. Do słuchania i oglądania.
Brodka / Park Tradycji/ 21.30
Jedna z ciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej. Zaczynała karierę jako nastoletnia gwiazda programu „Idol”, a po wydanej w 2010 „Grandzie” naprawdę stała się idolką tłumów. Jak tu nie kochać Brodki?