Finał INDUSTRIADY 2016: Koncert multimedialny „Rasa. Pieśni antracytu”
Finał INDUSTRIADY 2016: Koncert multimedialny „Rasa. Pieśni antracytu” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Opowieść o duchu górnictwa, ponadnarodowej wspólnocie, wirtualnym państwie górników świata, ekonomicznych nomadach zapuszczających korzenie w miejscach, w których ziemia obfituje w czarne paliwo. Specjalnie na finał INDUSTRIADY przygotowano koncert multimedialny, które zupełnie jak Szlak Zabytków Techniki nadaje nową formę tradycji, pozwala poznać historię i potrafi zaintrygować autentycznością.
Autorzy spektaklu docierają do źródeł pamięci, zasad i siły witalnej górniczej wspólnoty, poszukują antracytu – najdoskonalszego węgla, którego złóż, jeśli wierzyć geologom, nigdy na Górnym Śląsku nie odnaleziono. Ślady muszą wieść także daleko poza region – w rejony, gdzie echo pieśni antracytu – pierwotnego mitu, lokalnie zniekształconego przez powojenne zmiany polityczne, społeczne i położenie geograficzne jest wciąż słyszalne.
W „Rasie” pojawiają się piosenki zebrane zarówno przez Adolfa Dygacza, jak również utwory ze zbioru legendarnego amerykańskiego etnografa George’a
Korsona, z których wiele spopularyzowali artyści tacy jak Johny Cash, Woody Guthrie, Pchil Ochs czy The Dubliners.
„Społeczeństwo górnicze tworzy (…) jakieś osobliwe bractwo, w którym obowiązują inne zwyczaje, surowsza etyka zbiorowa, solidarność w pracy i niebezpieczeństwie, spotykana chyba tylko w rowach strzeleckich, odrębna skala uczuciowa i to podświadome może przekonanie, że w kopalni podczas pracy, a przede wszystkim podczas grożącego niebezpieczeństwa nie ma już wśród nich ludzi różniących się między sobą pochodzeniem, przekonaniami politycznymi czy religijnymi, wykształceniem lub czymkolwiek innym (…) Klimat moralny i psychiczny kopalni jest jedyny w swoim rodzaju. Nie spotyka się go już nigdzie na świecie. Wyjątkowo może u marynarzy na morzu, gdy skazani są tylko na własne, wspólne siły wobec nienawistnego im żywiołu (…) Poza tym już nigdzie”. (Gustaw Morcinek)
Idea projektu: Adam Kowalski
Reżyseria: Marcin Gaweł
Scenariusz: Marcin Gaweł, Adam Kowalski
Scenografia, kostiumy, multimedia:
Matylda Sałajewska
Reżyseria światła: Paweł Majewski
Technologie multimedialne: Michał Głodek
Kierownictwo muzyczne: Anna Stela, Patryk Walczak
Aranżacje: Anna Stela, Patryk Walczak, Jan Nowak
Tłumaczenia tekstów: Zbigniew Kadłubek
Ruch sceniczny: Paulina Jóźwicka
Producent: Marlena Hermanowicz
Produkcja: Muzeum Śląskie oraz Katowice Miasto Ogrodów
— Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Występują m.in.: Barbara Lubos, Dariusz Niebudek, Anna Stela, Patryk Walczak, Jan Nowak, Jacek Mielcarek, Jakub Krawczyk, Orkiestra Dęta „Katowice”, Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Gospel Sound – Katowicki Chór Gospel, Kwartet Muzyków Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
Wydarzenie powstało dzięki zaangażowaniu finansowemu Samorządu Województwa Śląskiego i Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek przy współpracy i realizacji przez Muzeum Śląskie.
INDUSTRIADA 2016: Finał – więcej informacji