INDUSTRIADA dla pasjonatów
Święto Szlaku Zabytków Techniki każdego roku przyciąga coraz więcej gości, także spoza województwa śląskiego. Dla pasjonatów techniki, wszystkich zakochanych w maszynach, pociągach, hutach, kopalniach i przemysłowych klimatach INDUSTRIADA to prawdziwa gratka.
Jedyne takie święto w Polsce. Spośród ponad 500 wydarzeń wybraliśmy kilka tych, które przygotowano właśnie z myślą o najbardziej wkręconych w industrial.
BYTOM
W Bytomiu, jak co roku, na INDUSTRIADĘ zapraszają Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Miłośnicy kolei i pociągów będą mogli przez cały dzień oglądać i eksplorować zabytkowy tabor kolejowy. Dostępna będzie także kolejowa wystawa fotografii z prezentacją filmów historycznych. Pasjonaci maszyn nie mogą przegapić powrotu na INDUSTRIADĘ EC Szombierki. Będziemy mogli zwiedzać EC Szombierki, oglądać wystawę fotograficzną, wziąć udział w warsztatach. Pozycja obowiązkowa. Rezerwacja miejsc od 18 maja od godz. 18.00.
CHORZÓW
Pasjonaci techniki powinni zajrzeć do Huty Królewskiej. Możliwość wejścia na teren historycznej huty jest rzadkością, więc tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia Chorzowa. Na miejscu na gości czekać będzie m.in. animacja „Industrialny trans” oraz warsztaty tańca „Ja w Świecie Postindustrialnym”. Jednym z ciekawszych elementów programu będzie możliwość wysłuchania historii byłych pracowników hut i ich rodzin, zbieranych w ramach inicjatywy „Śladami ognia”. Poza opowieściami pasjonaci będą mogli też posłuchać dźwięków huty w czasie muzycznego performance Piotra Ceglarka i Jana Dybały „Śladami ognia. Fantomy”.
CIESZYN
Browar Zamkowy w Cieszynie w ubiegłym roku obchodził 170-lecie istnienia. Do dziś w procesie produkcji piwa wykorzystuje się maszyny z przełomu XIX i XX wieku. W czasie INDUSTRIADY będzie można przyjrzeć się bliżej urządzeniom, dzięki którym butelki wypełnia złoty trunek. Zwiedzanie browaru możliwe będzie zarówno za dnia, jak i nocą. Poza Browarem na święto Szlaku Zabytków Techniki zaprosi też Muzeum Drukarstwa. Miłośnicy techniki z pewnością wezmą udział w akcji „Industriada Mercedesa składa”, czyli w pokazie składania i pracy maszyny z 1948 roku.
CZERWIONKA-LESZCZYNY
W Czerwionce konieczny przystanek to osiedle familoków. Tworzą one spójną całość, choć każdy z około stu budynków jest inny. Warto zwrócić uwagę na dekoracje gmachów – glazurowanie, deskowanie, mansardowe dachy czy wole oczka. Podczas INDUSTRIADY w Czerwionce możliwe będzie zwiedzanie Izby Tradycji przy KWK Dębieńsko, co z pewnością przyciągnie pasjonatów techniki.
CZĘSTOCHOWA
Wydrążone w Parku Staszica w Częstochowie podziemne korytarze to model najbardziej charakterystycznych wyrobisk dla kopalnictwa rud żelaza. Zwiedzający Muzeum Górnictwa Rud Żelaza będą mieli szansę poznać lepiej historię tego miejsca i specyfikę wydobycia.
Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej i poznać liczne ciekawostki, na INDUSTRIADĘ przygotowano wykład „Górnictwo rud żelaza w regionie częstochowskim w latach 1945–1982”. Pasjonaci techniki będą zachwyceni programem, jaki przygotowało Muzeum Historii Kolei. Chętni będą mogli tam zwiedzać zabytkowy parowóz-pomnik TKt48-151 oraz spróbować poprowadzić pociąg używając symulatora lokomotywy EU07.
Warto także zobaczyć dawne Zakłady Przemysłu Zapałczanego w Częstochowie, obecnie Muzeum Produkcji Zapałek, gdzie poznamy cały cykl produkcji, od drewnianego klocka po gotową paczkę z charakterystycznym czarnym kotem.
DĄBROWA GÓRNICZA
Na terenie zakładów przemysłowych – byłej fabryki obrabiarek – zlokalizowanych w sercu Dąbrowy Górniczej – dziś, w Fabryce Pełnej Życia pasjonaci będą mogli podziwiać wystawę fotografii postaci związanych z rozwojem przemysłu w Dąbrowie Górniczej.
GLIWICE
Muzeum Techniki Sanitarnej jest jednym z obiektów pierwszej oczyszczalni ścieków, powstałej w Gliwicach w 1911 r. Jego siedziba znajduje się w ponad stuletnim budynku starej przepompowni ścieków. Tam właśnie mogą się udać miłośnicy techniki, by zobaczyć pokazy techniczne pod zagadkową nazwą „Tajemniczy labirynt”.
KARCHOWICE
Zabytkowa Stacja Wodociągowa Zawada co roku ujawnia przed zwiedzającymi tajemnice wodnej maszynerii. W czasie tegorocznej INDUSTRIADY na gości czeka wyjątkowa atrakcja – gra typu escape room, której uczestnicy będą mieli za zadanie usunięcie awarii wodociągowej. Ponadto pasjonaci techniki będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak prąd elektryczny porusza zawadzkie maszyny. Dla ciekawych i spragnionych wrażeń przygotowano też pokaz maszyn i eksperymenty z techniką.
KATOWICE
INDUSTRIADA w Katowicach to moc atrakcji, w których można uczestniczyć wybierając się do jednego z 6 obiektów. W każdym z nich wielbiciele przemysłu i techniki znajdą coś dla siebie. Spośród ogromu wydarzeń pasjonatom historii, techniki i dizajnu szczególnie polecamy warsztat ceramiczny z Bogdanem Kosakiem, uznanym projektantem ceramiki i rzeźbiarzem, który odbędzie się na terenie Nikiszowca. W Muzeum Śląskim zwiedzający zaproszeni zostaną między innymi do byłego kopalnianego warsztatu i kuźni, zaś w szopienickim Muzeum Hutnictwa Cynku – WALCOWNIA uruchomione zostaną historyczne maszyny.
ŁAZISKA GÓRNE
Muzeum Energetyki świętuje 100-lecie Elektrowni Łaziska. Teren industrialnej jubilatki będzie można w czasie INDUSTRIADY zwiedzać z przewodnikiem. Urodzinową atrakcją będzie m.in. niezwykła parada, w której udział weźmie… 100 motocykli!
MYSŁOWICE
Po mysłowickim Centralnym Muzeum Pożarnictwa podczas INDUSTRIADY oprowadzi przewodnik. Opowie o blisko 200-letniej historii polskiego i światowego pożarnictwa oraz zaprezentuje liczne eksponaty i pamiątki pożarnicze, od hełmów i medali po sikawki konne i samochody pożarnicze.
RUDY
Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach to kolejny przystanek obowiązkowy dla miłośników kolei. Na miejscu będą oni mieli szansę wysłuchania prelekcji o historii kolejnictwa „Od pary do elektryczności”. Niezwykłą atrakcją będzie także parada taboru kolejowego.
RYBNIK
Pasjonaci techniki świętujący INDUSTRIADĘ w Rybniku powinni wybrać się na teren Osiedla Patronackiego Huty Silesia. Będzie można tam wysłuchać opowieści na temat ciągu technologicznego Huty Silesia, wziąć udział w warsztatach. Zabytkowa Kopalnia Ignacy zaprosi natomiast na zwiedzanie terenu kopalni z przewodnikiem oraz do oglądania wystawy fotografii Marka Stańczyka „Duch Maszyny”. Zainteresowani tematem rewitalizacji będą mieli szansę wysłuchać prelekcji dotyczącej zmian technologicznych, ekonomicznych i społecznych regionu Północnej Nadrenii-Westfalii i Śląska. Gwoździem programu będzie pokaz lokomobili samobieżnej, czyli drogowej wersji lokomotywy.
SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
Prawdziwych fanów przemysłowej historii regionu powinien zainteresować program Parku Tradycji. Będzie tu można poznać „Tajemnice Parku Tradycji” w czasie specjalnie przygotowanego questu. Dla odwiedzających przygotowano także happening „Przegląd kotłów w fabryce Fitznera”.
SOSNOWIEC
Muzeum w Sosnowcu – Pałac Schoena zaprosi odwiedzających na podróż w przeszłość. Na początku za sprawą prezentacji i wykładu „Pionierstwo. Pomysłowość. Mechanizacja. Przemysł włókienniczy w Sosnowcu”. Następnie sala wykładowa zmieni się w rzeczywistość, a przewodnik oprowadzi chętnych po osiedlu, terenie byłej fabryki i pałacu w ramach wycieczki pod hasłem „Od C. G. Schön do Intertexu”.
TARNOWSKIE GÓRY
Zabytkowa Kopalnia Srebra dla pasjonatów techniki przygotowała warsztaty edukacyjne i pokazy pod nazwą „Maszyna ogniowa, Maszynownia, Wiek pary”. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w doświadczeniach, zobaczyć wystawę sztabek ołowiu i srebra oraz poznać stare metody robienia zdjęć.
TYCHY
W Muzeum Tyskich Browarów Książęcych Muzeum można zobaczyć ekspozycję poświęconą niemal czterem wiekom tyskiego piwowarstwa.. W czasie INDUSTRIADY pasjonaci techniki będą mieli szansę zobaczyć więcej niż na co dzień prezentuje się podczas wycieczek. Warto wybrać się szczególnie na „Laboratorium Paarmaszyny”, czyli kontrolę piwa.
USTROŃ
W Muzeum Ustrońskim podczas INDUSTRIADY usłyszeć będzie można dźwięki kuźni. Zabrzmi bowiem „Symfonia dostojnych machin”, odegrana w czasie pokazu kucia na zabytkowych młotach.
ZABRZE
To prawdziwy hit dla miłośników zabytków techniki. Po raz pierwszy od 200 lat będzie można odwiedzić Sztolnię Królowa Luiza (byłą Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną) i zobaczyć m.in. 6-metrowy pokład węgla. Nie lada atrakcją będzie też „Industrialne Szybowanie”, czyli możliwość wejścia na wieżę wyciągową Szybu Carnall.
© fot. arch. BP Tomasz Żak