INDUSTRIADA i warsztaty z Zamkiem Cieszyn
Oto lista interesujących rodzinnych warsztatów projektowych, podczas których nauczycie się tworzyć piękne ozdoby i zabawki za pomocą niezbyt trudnych metod i z wykorzystaniem łatwo dostępnych materiałów.
Wszystkie wydarzenia współorganizowane są przez Zamek Cieszyn – jedno z wiodących w Polsce centrów promujących i pomagających wykorzystywać potencjał wzornictwa.
„Przytul zobota” warsztat szycia maskotek z Magdaleną Paluch-Pasz / godz. 13–19, Stara Fabryka w Bielsku-Białej
W mieście o bogatych tradycjach włókienniczych industriadowe zoboty, czyli zabytkowe roboty zamienią się w miękkie przytulanki. Uczestnicy stworzą własne wersje maskotek, które zabiorą ze sobą do domu. Umiejętność szycia nie jest niezbędna, albowiem zoboty stworzone zostaną z wykrojonych wcześniej form. Najmłodsi będą mieli też okazję przyjrzeć się z bliska pracy krawca i poznać jego warsztat.
„Wehikuł czasu” warsztat wykonywania zabawek mechanicznych z Maciejem i Tomaszem Niemcami oraz Emilią Krankowską / godz. 12–18, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
W otoczeniu lokomotyw i wagonów dzieci zbudują swoje własne pojazdy wykorzystując tekturę, drewno, szpulki po niciach czy kartonowe rolki. Warsztaty poprowadzą projektanci wzornictwa oraz ceramiki.
„Co w marchewce piszczy?” warsztat muzyczny z ASI MINĄ / godz. 14–20, Galeria Szyb Wilson w Katowicach
Uczestnicy warsztatu, niczym prawdziwi lutnicy, będą tworzyć instrumenty, tyle że z warzyw. Na przykład gwizdki z marchewek, które po koncercie można zjeść. Nauczą się gry na plastikowych kubkach, spróbują też zagrać na bębnach, kalimbach, rurach tonalnych i innych ciekawych instrumentach. Zajęcia poprowadzi Asi Mina – muzyk, pedagog, animatorka kultury i ambasadorka Muzykoteki Szkolnej.
„Zrób swój własny kufel” warsztat projektowy z Tomaszem Bierkowskim / godz. 10–18, Muzeum Drukarstwa i Browar Zamkowy Cieszyn
Będzie to trzyetapowy warsztat dla pasjonatów, których interesują historyczne techniki drukarskie oraz historia browarnictwa. Rozpocznie się w Muzeum Drukarstwa, gdzie uczestnicy poznają dawne techniki druku i samodzielnie odbiją swój certyfikat uczestnictwa w INDUSTRIADZIE. Potem odwiedzą Browar Zamkowy Cieszyn, by zobaczyć na własne oczy, jak warzy się piwo, a także posłuchają o projektowaniu etykiet. Na koniec czeka ich tworzenie spersonalizowanych kufli do piwa. Będą mogli je ozdobić ręcznie lub komponując wzory z gotowych elementów, które utrwalone zostaną na szkle specjalną techniką grawerowania.
„Teczka podróżnika” warsztat projektowo-podróżniczy z Wzorro design / godz. 11–17, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie
Bilet, mapa, przewodnik – każdy, kto wyrusza w drogę wie, że są to rzeczy niezbędne w podróży. Niestety, lubią się one czasem gdzieś zawieruszyć. Stąd pomysł, by uczestnicy warsztatu stworzyli, z przygotowanych wcześniej wykrojów, swoje własne, oryginalne teczki podróżników. Nad procesem będzie czuwać Wzorro. Warsztat odbędzie się w… zabytkowym autobusie przed budynkiem muzeum!
„Elektryfikacja” warsztat ceramiczny z Bogdanem Kosakiem / godz. 13–19, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych
Prawie sto lat temu koncern „Giesche” wsparł elektryfikację regionu, przebudowując mieszalnię pasz na fabrykę porcelany elektrotechnicznej. Wydobyte ze składowiska resztki izolatorów staną się integralną częścią nowych przedmiotów, które uczestnicy warsztatów wykonają własnoręcznie. Stare formy, oprawione w uformowane z różnych gatunków mas ceramicznych podstawy, zamienią się w świeczniki. Zainteresowani zobaczą też proces produkcyjny szolki. Przewodnikiem po świecie porcelany będzie Bogdan Kosak – projektant i producent ceramiki szlachetnej, wieloletni kierownik modelarni w Porcelanie Śląskiej, który prowadzi własną pracownię.
„Jak zachować zapach piekarni w domu?” warsztaty food design z Patrycją Walter / godz. 12–18, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie
Zajęcia dla tych, którzy lubią odkrywać tradycję poprzez kuchenne smaki i zapachy. Uczestnicy wykonają własny chlebak stołowy, który przyda się potem w każdym domu. Do jego stworzenia wykorzystane będą tylko naturalne elementy dostępne w najbliższym otoczeniu, na przykład ogrodzie. Będzie to więc chlebak ekologiczny, który pozwoli cieszyć się dłużej zapachem świeżego chleba w domu.
„Industrialne światło” warsztat tworzenia lamp z Łukaszem Jaworskim i joanną Pastusińską /godz. 12–18, Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku
Miłośnicy majsterkowania wykonają własne wersje lamp z dostępnych wykrojników. Przekonają się również, że zwykły słoik czy karton mogą zamienić się w oryginalne źródło światła. W efekcie każdy zabierze ze sobą do domu gotową lampę. Wystarczy tylko wkręcić ledową żarówkę i zawiesić w wybranym miejscu. Warsztat poprowadzą: Łukasz Jaworski – autor nagradzanych projektów lamp, serii urządzeń na place zabaw, a także elementów małej architektury oraz Joanna Pastusińska – projektantka wzornictwa przemysłowego.
„Manufaktura etykiet” warsztat projektowy z Wzorro design / godz. 11–17, Browar Obywatelski w Tychach
Niby niewielka, czasem kolorowa, innym razem skromna. Mowa o nalepkach na butelki. Te archiwalne, wraz z logotypem, będą inspiracją do stworzenia własnych projektów na podstawie gotowych wzorów. Każdy uczestnik dodatkowo przygotuje własny napój z dodatkiem ziół, na bazie tutejszej wody, wykorzystywanej przed laty w procesie technologicznym powstawania piwa.
„Ozdoby z duszą i charakterem” warsztat wykonywania biżuterii steampunkowej z Wiolettą Krauz /godz. 12–18, Muzeum Ustrońskie
Tworzenie biżuterii steampunkowej to nadawanie nowego życia przedmiotom, z którymi wiąże nas szczególny sentyment. Podczas warsztatu będzie można poczuć się jak fabrykant z początków ery przemysłowej. Można przynieść ze sobą zepsute zegarki, budziki, aparaty telefoniczne czy układy scalone. Uczestnicy stworzą z nich kolczyki, pierścionki, bransoletki, czy spinki do mankietów. Przejdą fascynująca drogę od rozkręcania mechanizmów, wyboru interesujących elementów, przez stworzenie własnego wzoru aż do finalnego zalania go żywicą i utwardzenia.