INDUSTRIADA na północy
Ciekawy program święta Szlaku Zabytków Techniki znajdziemy w północnej części województwa, wybierzmy się do Częstochowy, Żarek i Zawiercia. W Częstochowie festiwalowe wydarzenia organizują w tym roku trzy muzea: Górnictwa Rud Żelaza, Historii Kolei, Produkcji Zapałek. Do Żarek zaprasza Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł, a do Zawiercia – Huta Szkła.
Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie zaprasza do zwiedzania z przewodnikiem, który szczegółowo opowie o historii i rozwoju górnictwa rudnego. Pasjonaci będą mogli wysłuchać także wykładu na temat górnictwa rud żelaza w latach 1945–1982. Nie zabraknie rozrywek i zabaw dla dzieci, które będą mogły spróbować swoich sił w smyczeniu kibla oraz dać się ponieść wyobraźni w czasie warsztatów plastycznych pod hasłem „Maszyna-Wynalazek”. Najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli uczestniczyć w pokazie maszyn górniczych „od żelazka po wiertarkę”. Popołudniowy spacer po zabudowaniach Muzeum urozmaici koncert gwiazdy programu Must Be The Music – grupy All Sounds Allowed, która gra na wszystkim: od beczek, rur, złomu, po elektronarzędzia: szlifierki, piły i młot pneumatyczny.
W rytm maszyn wpadnie też Muzeum Historii Kolei. Podczas INDUSTRIADY będzie można zwiedzić Parowóz-Pomnik TKt48-151, który zasłużoną emeryturę spędza na stacji Częstochowa Osobowa oraz tereny nastawni Częstochowa Stradom. Odwiedzający Muzeum poznają dźwięki dawnego dworca, zobaczą filmy i zdjęcia historycznych parowozów, posłuchają opowieści przewodników i spróbują swoich sił w przejażdżce drezyną. Dzieci zainteresuje pokaz modeli kolejowych w skali TT, a miłośników kolei prezentacja symulatora lokomotyw EU07. Ci, którzy kochają rywalizację, będą mogli wziąć udział w rajdzie śladami zabytków techniki INDUSTRALLY.
Do obchodów święta Szlaku Zabytków Techniki jak co roku włączy się także Muzeum Produkcji Zapałek. Co ciekawe, industriadowe zwiedzanie będzie odbywać się w 90. rocznicę I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, sfinansowanego z prywatnych pieniędzy – Dyrektora Polskiego Monopolu Zapałczanego Henryka Rewkiewicza. Odwiedzający będą mogli przyjrzeć się zabytkowej linii technologicznej, poznać polskich odkrywców i wynalazców oraz podziwiać wystawę grafiki i rysunku „Ślady Czarnego Kota dwa”.
W Żarkach INDUSTRIADĘ będzie można świętować w Starym Młynie – Muzeum Dawnych Rzemiosł. Na zwiedzających czekają opowieści o maszynach i zwiedzanie z przewodnikiem. Najmłodsi będą mogli podszkolić się w szewskim fachu w czasie warsztatów, a nieco starsi spróbować sił w queście „Tropem ikon dizajnu”. Poza tym poznamy także historię wynalazków, zobaczymy prezentację historycznych rowerów i filmowe opowieści mieszkańców gminy, a także spektakl Teatru Odjazd.
W zawierciańskiej Hucie Szkła przewodnik odkryje przed zwiedzającymi tajniki topienia i formowania szkła oraz sposoby jego zdobienia i polerowania. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach malowania na szkle, a dla wszystkich przygotowano także szczęśliwą loterię, w której każdy los jest wygrany.
Poruszanie się pomiędzy częstochowskimi obiektami ułatwią nam specjalne busy, które kursują na trasie: III Aleja Najświętszej Maryi Panny – Muzeum Produkcji Zapałek – Muzeum Historii Kolei przy dworcu PKP Stradom – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku im. St. Staszica – III Aleja Najświętszej Maryi Panny. Jadąc do Częstochowy możemy też skorzystać z bezpłatnego transportu przygotowanego przez Koleje Śląskie. Należy tylko wyposażyć się w specjalne kupony, które odebrać można w wyznaczonych punktach. Ich szczegółowy wykaz na stronie industriada.pl.