Pasjonaci przemysłu na INDUSTRIADZIE
Ci, którzy kochają przemysłowe historie, są spragnieni nowych industrialnych wrażeń, a maszyny, huty, kopalnie czy lokomotywy to ich środowisko naturalne, na INDUSTRIADZIE powinni czuć się jak w domu. Wśród ponad 500 wydarzeń są również te, które zostały przygotowane specjalnie dla pasjonatów techniki.
BIELSKO-BIAŁA
→ W Bielsku-Białej w Starej Fabryce spragnieni porządnej dawki wiedzy mogą wybrać się na pogaduszki o sztuce, czyli wykłady o roli kobiet z otoczenia przedsiębiorstw z Bielska, Białej, Żywca i okolic. Punktem wyjścia będą malarskie i rysunkowe wizerunki kobiet z kolekcji Muzeum Historycznego. Warto także wybrać się na wycieczkę historyczno-architektoniczną z przewodnikiem, który opowie między innymi o produkowanej w bielskiej fabryce maszynie do szycia. Nie powinno się także ominąć warsztatów etykiety i pokazu mody z komentarzem.
BYTOM
→ Hala maszyn, hala pompowni, nastawnia, kotłownia, a także wieża górująca nad EC Szombierki. Brzmi jak bajka? Wszyscy maniacy przemysłu muszą odwiedzić Elektrociepłownię w Bytomiu i skorzystać z niezwykłego zwiedzania z przewodnikiem, tym bardziej, że na co dzień obiekt jest wyłączony z otwartego użytkowania. W Bytomiu gratkę szykują również Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Oprócz tradycyjnego zwiedzania ekspozycji narzędzi i maszyn związanych z codzienną pracą na kolei, zobaczymy, co lokomotywa skrywa pod obudową dzięki zejściu do kanału rewizyjnego pod nią. Przewodnik uzupełni wrażenia konkretną dawką wiedzy o najpopularniejszej lokomotywie wąskotorowej w Polsce.
CIESZYN
→ Nie zawsze jest okazja, by posłuchać opowieści z pierwszej ręki. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie zaprasza na pogaduchy przy kawie z byłymi pracownicami drukarni. Spotkanie zostanie nagrane i zapisane w dziale „Pamięć w zapisach mówionych”.
DĄBROWA GÓRNICZA
→ W Kopalni Ćwiczebnej Sztygarka uruchomiona zostanie liczącą 88 lat sprężarka tłokowa. To ciekawostka szczególnie dla osób, które interesują się historią ewolucji technicznej. Oprócz tego, podczas wykładu „Cadima fossilis”, poznamy tajemnice dąbrowskiego cynku, który odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu miasta i regionu.
GLIWICE
→ Kanał Gliwicki to układ śluz i jazów, które regulują przepływ wody i zabezpieczają między innymi przed powodzią. Jeden z jazów znajduje się w Parku Powstańców przy Śluzie Łabędy. Specjalnie z okazji INDUSTRIADY zostanie on otwarty, a pracownicy opowiedzą o systemie transportu na Kanale Gliwickim.
KARCHOWICE
→ Kompleks wodociągowy w Karchowicach zbudowany został pod koniec XIX wieku. 9 czerwca 2018 roku w Zabytkowej Stacji Wodociągowej ZAWADA wszyscy pasjonaci poznają serce tego miejsca – starą kotłownię. Gratką są zachowane, unikatowe na skalę europejską, potężne kotły parowe. Zwiedzanie urozmaica instalacja artystyczna, przedstawiająca trzy stany skupienia wody.
KATOWICE
→ W Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia nie może zabraknąć wszystkich tych, którzy kochają przemysł. Uruchomiona zostanie walcarka sprzed ponad 110 lat! Wydarzenie będzie zwieńczeniem specjalnego oprowadzania po obiekcie przez nestorów hutnictwa z Izby Tradycji Hutniczych Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”. Byzuch to po śląsku odwiedziny – zatem koniecznie zawitajmy do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Tu byzuch będzie babski. Poznamy historię dawnej Kopalni Katowice z perspektywy kobiety. Oprowadzanie również w języku migowym.
MYSŁOWICE
→ Czy kobietom łatwo jest być w drużynie pożarniczej? Centralne Muzeum Pożarnictwa podczas wykładu popularnonaukowego dowiedzie, że kobiety odegrały ważną rolę w historii polskiego i światowego pożarnictwa.
RUDY
→ W Rudach odbędzie się pokaz mody w rozmiarze XXL. Zaprezentowane bowiem zostaną lokomotywy używane na Stacji Kolei Wąskotorowej. Poznać będzie można ich historię, pochodzenie i wszystkie ciekawostki techniczne. Jak na każdym pokazie, zdjęcia będą dozwolone.
SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
→ Wkład i rola kobiet w rozwoju przemysłu nie są jeszcze wiedzą powszechną i pełną. Dlatego gra typu quest w Parku Tradycji opierać się będzie na opowieści wypełnionej lukami, przemilczeniami i fragmentarycznością. Uczestnik wcieli się w rolę dociekliwego badacza i będzie musiał zrekonstruować historię. Historię już spójną i wypełnioną ciekawymi informacjami będzie można poznać podczas wystawy 6k re-solution. Spotkamy się wtedy z Laurą i Wandą Henckel von Donnersmarck, Zofią Kirkor-Kiedroniową, Haliną Stęślicką, Rutą Kubac czy Anną Szanecką.
TARNOWSKIE GÓRY
→ W Zabytkowej Kopalni Srebra udamy się w podróż do wieku pary, w czasy, gdy wynalazki kształtowały przemysłowe historie, a możliwości wydawały się nieograniczone. Na terenie Skansenu Maszyn Parowych uruchomiona zostanie maszyna parowa, co więcej – możliwa będzie przejażdżka potężnym walcem. Tuż obok w budynku dawnej maszyny wyciągowej odwiedzimy warsztat słynnych konstruktorów, którzy przybliżą działanie techniki parowej.