Szkolenia dla przewodników industrialnych
Trwa nabór na bezpłatne szkolenia dla przewodników Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Rekrutacja trwa do 5 września. Projekt prowadzi Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Na podniesienie kwalifikacji zawodowych mogą liczyć zarówno obecni jak i przyszli pracownicy czy sympatycy Szlaku. Aby otrzymać szansę na udział w szkoleniu należy wysłać do organizatora CV oraz rekomendację jednego z obiektów Szlaku Zabytków Techniki (warunek konieczny), a następnie stawić się na rozmowie kwalifikacyjnej.
Zajęcia realizowane w ramach projektu odbywać się będą w trzech dwudziestoosobowych grupach. Szkolenia prowadzone będą w trybie zaocznym (niektóre soboty i niedziele), rozpoczną się w drugiej połowie września. Planowany termin ukończenia kursu przypada na koniec listopada. Program zakłada 36 godzin zajęć teoretycznych i 24 godziny praktyczne (w tym wyjazdowe). Szczegółowy harmonogram zajęć zostanie przedstawiony 12 września.
– Wszyscy absolwenci kursu utworzą grupę profesjonalnych przewodników, z której korzystać będą mogły osoby zainteresowane wycieczkami do danych obiektów. Będą to też najlepsi ambasadorzy naszego Szlaku w terenie – mówi Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury.
Celem kursu jest m. in. doskonalenie systemu szkolenia kadr (w tym zastosowanie nowych technologii, mediów oraz innowacyjnych form pracy z uczestnikami), zwiększanie kwalifikacji merytorycznych i interpersonalnych oraz wzmocnienie procesu integracji obiektów SZT wokół wspólnej oferty opartej na dziedzictwie kulturowym.
Projekt realizowany jest w ramach współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego z Referatem Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Wydziale KulturyUrzędu Marszałkowskiego oraz w partnerstwie z Samorządem Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program kursu wraz z regulaminem udziału w projekcie, dostępny jest na stronie internetowej zabrzańskiego Muzeum (www.muzeumgornictwa.pl).
Szczegółowe informacje:
Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań
nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki
Marcin Kubiak
mkubiak@muzeumgornictwa.pl
tel. 32 630 30 91 w.2144