Szlak na wakacje

Udostępnij

W 2018 roku obiekty Szlaku Zabytków Techniki odwiedziło ponad 1,2 miliona osób! Warto pobić ten rekord i już w wakacje wybrać się do jednego z nich, tym bardziej, że niektóre przygotowały specjalne atrakcje. Dlatego szczególnie serdecznie zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Radiostacji Gliwice, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach, Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, Wież KWK Polska w Świętochłowicach, Muzeum Ustrońskiego, Szybu Maciej w Zabrzu, Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn w Żarkach. Pełna lista wydarzeń na stronie zabytkitechniki.pl

Czeladź – Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

W Galerii podczas wakacji będzie można zwiedzić aż trzy wystawy. Pierwsza zbiera prace wykładowców Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w ramach 70-lecia Wydziału. Znajdziemy tu prace: Ewy Janus, Czesława Dźwigaja, Andrzeja Zwolaka. Pomysłodawcą wystawy jest Dobiesław Gała – artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii
Sztuk Pięknych w Krakowie w Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby, którego prace również będzie można zobaczyć na wystawie, która dostępna jest do 24 lipca.

W programie także wystawa malarstwa Iwy Kruczkowskiej-Król (dostępna do 25 lipca) oraz pierwsza indywidualna ekspozycja Ludwika Fiedorowicza pt. „SZKŁO-reaktywacja”, gdzie można zobaczyć prace autora w szkle użytkowym i unikatowym. Wystawa otwarta jest od 1 sierpnia, finisaż zaplanowany jest na 29 sierpnia, a zakończenie 1 września.

Częstochowa – Muzeum Produkcji Zapałek

Zapraszamy do Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie na wystawę „Ślady Czarnego Kota Trzy”, którą można oglądać do 30 lipca. Projekt pt. „Ślady Czarnego Kota Trzy”, podobnie jak dwie wcześniejsze edycje, inspirowany jest miejscem częstochowskiej zapałczarni i charakterystycznym czarnym kotem, który umieszczony jest na etykiecie częstochowskich zapałek. Tym razem do projektu włączeni zostali uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Pinokio wraz z nauczycielami, którzy pod okiem osiemnastu artystów stworzyli prace plastyczne.

Gliwice – Radiostacja

Radiostacja Gliwice w sierpniu zaprasza na zajęcia połączone z warsztatami łączności, które przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 15 lat. Podczas zajęć będzie możliwość, aby poznać historię komunikacji jeszcze sprzed czasów telefonów komórkowych.

Kolejną atrakcją dla najmłodszych są również zajęcia o Franciszku Honioku, niepełnosprawnym uczestniku III Powstania Śląskiego, a także o znanych i nieznanych twarzach Powstań Śląskich. Przypomnieni zostaną tu przywódcy zrywów z lat 1919-1921, a także nieznani bohaterowie, jak wspomniany już Franciszek Honiok.

Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 783 560 006, a ich koszt to symboliczna złotówka. Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum w Gliwicach lub na miejscu.

Gliwice – Oddział Odlewnictwa Artystycznego

W lipcu i sierpniu odbędą się tu warsztaty o królu Midasie. Będzie okazja, by poznać jego historię, ale także samemu wyzłocić repliki muzealnych zabytków. Do zabawy zaproszone są dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Zajęcia odbywają się od wtorku do piątku, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 783 560 006, a ich koszt to symboliczna złotówka. Więcej informacji można znaleźć na stronie Muzeum w Gliwicach lub na miejscu.

Katowice – Muzeum Śląskie

Dla najmłodszych

Tradycyjnie w czasie wakacji Muzeum Śląskie zaprasza na specjalnie przygotowane letnie warsztaty podczas półkolonii dla grup zorganizowanych. Rozpoczęcie już 25 czerwca, zajęcia odbywać się będą od wtorku do piątku. Wśród atrakcji zwiedzanie następujących wystaw:
– „Bliskie, choć z daleka”: skąd pochodzą mamuty? Czy muflon to to samo co koza? Czy każdy pies ma naturę kanapowca? Wystawa „Bliskie, lecz z dalekiego świata” przybliża tematykę udomowienia zwierząt oraz zapoznaje z losami zwierząt na przestrzeni wieków. Zajęcia kończy zabawa plastyczna dostosowana do wieku dzieci.
– „Na tropie Tomka”: gdzie ukrył się Tomek? W co przemieniał się szaman z Ameryki Południowej? Kiedy Apacze palili fajkę pokoju? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi poznając pięć kontynentów na wystawie „Na tropie Tomka”. Każdy z podróżników zostanie wyposażony w pakiet odkrywcy, który umożliwi mu rozwiązanie zagadki.
– „Zajawka”: czym jest tag? Jak zrobić wlepkę? Na kulturę hip hopu spojrzymy przez pryzmat graffiti. Zajęcia odbywają się na wystawie Zajawka przybliżającej odbiorcom śląski wymiar tej kultury. W czasie spotkania uczestnicy wykonają własną wlepkę.

Oprócz tego Muzeum zaprasza na warsztaty pszczelarskie, które odbywać się będą przy otwartych ulach. Uczestnicy biorą udział w typowych pracach pszczelarskich z udziałem żywych owadów. W trakcie warsztatów omówiony jest w skrócie proces zapylania roślin, zasady bezpieczeństwa, sprzęt pszczelarski, otwierane są ule. Będzie można znaleźć: nakrop, miód, poszyty miód, pyłek, pierzga oraz jaja, larwy (czerw otwarty), poczwarki (czerw zamknięty), trutnie, robotnice i matki.

Szczegóły, opłaty oraz rezerwacje pod numerami telefonów: 32 213 08 36, 690 455 949 lub mailowo: lekcjemuzealne@muzeumslaskie.pl

Dla rodzin z dziećmi

W wybrane dni podczas wakacji całe rodziny mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanych atrakcjach. W programie fabularyzowane zwiedzanie z zabawą, muzyką wystawy „Na tropie Tomka”, warsztaty archeologiczne na wystawie „Bliskie, choć z dalekiego świata”, warsztaty ekologiczne przy pszczelich ulach lub warsztaty plastyczne dla najmłodszych wokół wystawy „Zajawka”.

Dorośli również mogą skorzystać z oferty Muzeum. W dwie soboty lipca i sierpnia Muzeum Śląskie zaprasza do Kina Kuźnia. Pod chmurką będzie można zobaczyć cztery, specjalnie wybrane filmy dotyczące muzyki, hip-hopu czy ekologii.

Katowice –  Osiedle Nikiszowiec

Nikiszowiec jak zwykle zaprasza na Art Jarmark, czyli jarmark rękodzieła i rzemiosła, który już 7 lipca, a trzy tygodnie później Odpust u babci Anny, czyli jarmark z wieloma atrakcjami z okazji patronki kościoła, znajdującego się przy nikiszowieckim rynku. Oprócz tego 13 lipca recital Moniki Szomko, a 17 sierpnia zapraszamy na monodram Sebastiana Cybulskiego pt. „Pewniak”. W Muzeum Historii Katowic na osiedlu można odwiedzić także wystawy stałe i czasową ze zdjęciami Arkadiusza Goli.

Katowice – Osiedle Giszowiec

Na Giszowcu w lipcu odbędzie się Akcja Lato w Mieście, czyli warsztaty dla najmłodszych, na które obowiązują zapisy.

Oprócz tego można tu spędzić Lato pod Lipami w pięknym, giszowieckim parku. W trzy niedziele od 14 lipca wśród atrakcji: strefa relaksu, koncerty plenerowe, warsztaty i animacje dla dzieci, a także spektakle teatralne.

Pod koniec wakacji 31 sierpnia
i 1 września zapraszamy na Święto Giszowca – dwa dni wspaniałej zabawy połączonej z rekreacją i uczestnictwem w wydarzeniach kulturalnych pozwolą mieszkańcom Katowic, Giszowca i ich gościom spędzić czas w pięknym otoczeniu parku przy Placu Pod Lipami, a przygotowany program artystyczny zadowoli wszystkich
bez względu na wiek.

Szczegóły i zapisy na stronie internetowej MDK Szopienice-Giszowiec.

Łaziska Górne – Muzeum Energetyki

13 lipca Muzeum Energetyki zaprasza na warsztaty „Hydro i aero doświadczanie – wody i powietrza ujarzmianie” w ramach cyklu Fizyczne Fascynacje. Ich celem będzie przybliżenie poprzez edukacyjną zabawę podstawowych praw fizyki. Tym razem temat wakacyjny, choć jak zwykle naukowy, oparty o liczne eksperymenty od Archimedesa, poprzez Pascala do zasad dynamiki Newtona. Zostaną zaprezentowane zjawiska menisku, napięcia powierzchniowego i warunki pływania ciał. Wystrzałowa zabawa z pompką i wiele innych ciekawych i odrzutowych doświadczeń.

10 sierpnia odbędą się tu zajęcia ze stałego cyklu Fizyczne Fascynacje, tym razem będzie okazja do wzięcia udziału w warsztatach z optyki. Nie zabraknie soczewek, lusterek i laserów. Będą zabawy z pryzmatem, lupą i układem soczewek.

14 sierpnia zapraszamy na Święto Energetyków, podczas którego przybliżona zostanie historia energetyki, tajemnice elektryczności, światła oraz procesu wytwarzania energii elektrycznej.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej muzeumenergetyki.pl

Świętochłowice – Wieże KWK Polska

Do Świętochłowic koniecznie muszą przyjechać fani muzyki jazzowej. Wieże KWK Polska zapraszają na drugi cykl koncertów – Letnie Koncerty Telewizji Jazz. Program wygląda następująco:

27.06 – Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela
7.07 – Główny Zawór Jazzu
18.07 – Semiotic Quintet
25.07 – Joanna Morea
8.08 – Paweł Palcowski Quintet

Ustroń – Muzeum Ustrońskie

Podczas wakacji Muzeum Ustrońskie proponuje szereg wystaw:
– wystawę bajkowych ilustracji dla dzieci autorstwa Macieja Szymanowicza – polskiego grafika, designera, autora okładek i ilustracji dla dzieci i młodzieży,
– „Studium form & figur” – wystawę rzeźby Ryszarda Zająca z Jeleniej Góry. będzie okazja by podziwiać tradycyjne czepce na wystawie „Sto czepców na stulecia Państwa Polskiego” , która prezentuje zbiory Muzeum i przyjaciół instytucji.
– wystawę „Bal u Brevilliera i Urbana” oraz II Ustrońską Wystawę Modelarską. A pod koniec wakacji, 18 sierpnia odbędą się tradycyjne Ustrońskie Dożynki.

Zabrze – Szyb Maciej

W lipcowe i sierpniowe piątki w Zabrzu na terenie Szybu Maciej będzie można wypocząć pod chmurką w strefie chilloutu. Na gości czekają wygodne leżaki, dobra muzyka, którą zagra DJ, a oprócz tego specjalnie przygotowane menu.

Żarki – Muzeum Dawnych Rzemiosł Stary Młyn

Muzeum w Żarkach podczas wakacji zaprasza na dwie wystawy. „Zabawki z dawnych lat. Czy nas kręcą?” prezentuje blisko 2000 eksponatów. Można tu zobaczyć lalki, misie, gry, domki, samochodziki. To sentymentalna podróż dla dorosłych i dobra zabawa dla dzieci. Wystawa prezentuje kolekcję Tomasza Twardowskiego z Lublina. Więcej informacji na stronie muzeumzarki.pl

Kolej na muzea

Nie zdążyliście odwiedzić wszystkich interesujących obiektów podczas INDUSTRIADY 2019? Nic straconego, Szlak Zabytków Techniki można zwiedzać przez cały rok.

Przez całe wakacje aż do końca września 2019 roku podróżni Kolei Śląskich mogą skorzystać ze specjalnej oferty muzealników z całego regionu. Najciekawsze muzea w województwie śląskim będzie można zwiedzać w niższej cenie lub całkowicie za darmo. W trzeciej odsłonie „Kolei na Muzea” biorą udział obiekty Szlaku Zabytków Techniki: Kopalnia Guido w Zabrzu, kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia w Katowicach, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach i Muzeum Śląskie w Katowicach.

Bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka. W zależności od danej jednostki możliwy rabat do uzyskania będzie wynosić od 20 do 100 procent. To doskonała okazja, żeby odwiedzić te miejsca, na które zabrakło czasu podczas bogatego programu INDUSTRIADY 2019.

Szczegóły projektu oraz lista muzeów objętych akcją dostępne są na stronie kolejeslaskie.com w zakładce „Turystyka”. Promocja obowiązuje w dniu ważności biletu, dotyczy wszystkich posiadaczy biletów, podróżujących w relacjach obejmujących miasta, w których działają instytucje uczestniczące w akcji.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij "Akceptuję". Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce.