Wyjątkowo rozgrzana INDUSTRIADA
To było wyjątkowe Święto Szlaku Zabytków Techniki. W wyjątkowym skwarze, w wyjątkowej formule i z wyjątkową reakcją uczestników.
W tym roku program Święta Szlaku Zabytków Techniki liczył 372 wydarzenia, co oznaczało 22 785 minut wyjątkowych atrakcji, z których skorzystała największa jak dotąd liczba ponad 80 tys. pasjonatów techniki.
Już w piątek wieczorem, w sześciu zabytkach techniki, rozpoczął się rozruch maszyn przed tegoroczną INDUSTRIADĄ. Organizatorzy chcieli w ten sposób sprawdzić, czy faktycznie formuła jednodniowego festiwalu powinna się przerodzić w dwudniowe święto. Zainteresowanie publiczności dało jasną odpowiedź. W sumie w tych wydarzeniach uczestniczyło ponad 3 tysiące osób, a byłoby dużo więcej, gdyby nie ograniczona pojemność przestrzeni, w których odbywały się imprezy.
W sobotę 13 czerwca INDUSTRIADA ruszyła już z pełną mocą. Oblężenie przeżywały wszystkie obiekty. Śluzę Rudziniec, zlokalizowaną dwa kilometry od województwa opolskiego, tylko do godziny 12.00 odwiedziło prawie 600 osób.
Dużym powodzeniem cieszyły się kupony upoważniające do darmowego przejazdu Kolejami Śląskimi. W darmowych mikrobusach kursujących po Metropolii Silesia o atrakcjach INDUSTRIADY opowiadali przewodnicy turystyczni. Pomocą gościom festiwalu służyli też stewardzi rezydujący przy tymczasowych przystankach oraz punkty INDUinfo.
Wielkim zwieńczeniem Święta Szlaku Zabytków Techniki był mistrzowski finał w Sztolni Królowa Luiza. Ponad 2500 szczęśliwców, którzy zdążyli zakupić bilety, przekonało się, jak dobrze w industrialnej przestrzeni prezentuje się muzyka, którą wspólnie wyczarowali MIUOSH, NOSPR i JIMEK. Wielkim zwieńczeniem wieczoru był zakończony po godzinie 1.00 w nocy pokaz laserów – ostatnia atrakcja tegorocznej INDUSTRIADY.
We wszystkich wydarzeniach tegorocznego Święta Szlaku Zabytków Techniki wzięło udział ponad 80 tysięcy uczestników. To o trzy tysiące więcej niż rok temu. Organizatorzy przyznają, że w wielu obiektach chętnych było zdecydowanie więcej, ale stare fabryki, kopalnie i zakłady pracy też mają ograniczoną przepustowość. Na szczęście obiekty Szlaku Zabytków Techniki możemy odwiedzać przez cały rok.
Fot. UMWŚl BP Tomasz Żak