Zwiedzanie to stanowczo za mało
Kultura, Sztuka i Przedsiębiorczość w Przestrzeni Przemysłowej to tytuł XII Międzynarodowej Konferencji Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego, która odbyła się w Zabrzu w dn. 21-22 maja.
Organizatorzy spotkania postawili sobie za cel przyjrzenie się w jaki sposób kultura i sztuka zwiększają atrakcyjność turystyczną obiektów poprzemysłowych. Konferencja służyła ułatwianiu i inspirowaniu kontaktów gestorów dziedzictwa przemysłowego, przedstawicieli władz, twórców i instytucji kultury, świata akademickiego z organizatorami turystyki i innymi przedsiębiorcami, którzy zaangażowali się w działania w przestrzeni przemysłowej lub też byliby gotowi je podjąć.
Zaprezentowano na niej kilkanaście referatów przybliżających uczestnikom zarówno doświadczenia zagraniczne, jak i krajowe w zakresie wykorzystania kultury i sztuki dla przygotowania oferty turystycznej obiektów poprzemysłowych. Spore zainteresowanie wśród uczestników konferencji wzbudziły szczególnie rozwiązania zastosowane w obiektach wielkopowierzchniowych, takich jak Huta Völklinger w Völklingen w Niemczech, Dolny Obszar Witkowice w czeskiej Ostrawie, b. kopalnia Serbariu w mieście Carbonia na Sardynii, czy EC-1 w Łodzi. Wśród dobry przykładów nie zabrakło również obiektu ze Szlaku Zabytków Techniki. Kopalnię Guido jako nowoczesną instytucję kultury zaprezentował Piotr Kunce, Kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Wszystkie referaty wygłoszone na konferencji, jak i wypracowane na niej wnioski zawarte zostaną w przygotowywanej publikacji pokonferencyjnej.
Źródło zdjęcia: zabrzewsercuslaska.pl